דפוס אופסט 

דפוס אופסט הינה שיטת דפוס המבוססת על דחית צבע באמצעות מים. בשיטה זו האלמנטים המצולמים מוקרנים על גבי לוחות אלומיניום המכונים גלופות/ פלטות. 
ההדפסה על גבי החומר המודפס נעשית על ידי דחיקת צבע באמצעות שמן ומים. במקומות בהם מופיעים אלמנטים על הלוח ייתפס הצבע ויצבע את הנייר, ובמקומות בהם הלוח ריק מאלמנטים יידחה הצבע על ידי המים והנייר יישאר לא צבוע.
שיטה זו יעילה ומשתלמת בהדפסת כמויות גדולות.

דפוס דיגיטלי

הדפסה דיגיטלית, הדפסה במכונות צבע באיכות גבוהה מאוד. יתרונות השיטה: אין צורך בהפרדות צבע ולוחות אלומיניום. ההדפסה נעשית ישירות מקובץ גרפי, יכולת ביצוע בלוחות זמנים קצרים מאוד באופן יחסי לדפוס אופסט ויכולת הדפסת מיידע משתנה, חוברות, אלבומים וספרים ברצף.
כדאיות כלכלית בכמויות קטנות בלבד, עד 1000 יחידות אפשר וכדאי לשקול הדפס דיגיטלי.

דפוס משי

שיטה המשמשת להדפסה על חומרים ומצעים שאינם יכולים לעבור במכונות דפוס רגילות ואינם ניתנים להכנסה למכונת דפוס עם גלילים (כמו באופסט או בדיגיטלי).
מתאים להדפסה על מוצרי קידום מכירות שונים כמו: מוצרי פלסטיק, שילוטי קרטון עבים, פחים, ספלים, חולצות, תיקים ועוד,
או על חומרים הדורשים ייבוש כמו מדבקות PVC .

צבעי פנטון Pantone

פנטון (שם רשום) הוא שם מותג של מערכת התאמת צבעים בינלאומית, לצורך סטנדרטיזציה של צבעים.
מטרת המערכת היא לאפשר התאמה בין צבעים בהדפסות שונות בכל ענף בתעשייה ברמה בינלאומית. לכל צבע מספר אופייני וקיימים קטלוגים המציגים לצד צבע פנטון גם את הרכבו ב- CMYK . באמצעות הקטלוג ניתן לאפיין גוונים

פרוצס

תהליך הדפוס מבוסס על ארבעה צבעי יסוד:

מגנטה Magenta 
ציאן  Cyan 
צהוב Yellow 
שחור Black
כל מוצר דפוס המודפס בהדפסת פרוצס, כלומר בצבע מלא, (תמונות, וכל גוון מורכבים בעצם מארבעה צבעי יסוד אלה.

RGB
ראשי תיבות של הצבעים
Red - אדום
Green - ירוק
Blue - כחול
להבדיל מהפרדות צבעים בשיטת האופסט, כאשר מדובר באתרי אינטרנט או בצפייה במסכים, כל תמונה צבעונית או אלמנט גרפי צבעוניים מורכבים משלושת הצבעים הללו.

תדפיס אייריס

הגהת צבע
PROOFING
תדפיס אייריס הוא הדפסת סימולציה אחרונה לפני הדפסת המוצר הסופי בדפוס.
מטרתה להעריך את הצבעוניות הסופית של העבודה הגראפית וכיצד תראה העבודה המודפסת בתום תהליך ההדפסה. תיתכן סטייה של עד 10% וזאת בהתאם לסוג הנייר עליו מודפסת העבודה.
בכדי להפיק תדפיס אייריס נעשה שימוש בתוכנה ייחודית ובמדפסת איכותית בכדי לקבל סימולציה מדויקת ככל הניתן לדפוס .

העתק שמש HP
דוגמת הדפסה אחרונה לפני הדפסה כאמצעי ביקורת לפני הפקת הלוחות, העתק השמש מופק מהקבצים אשר נשלחו לדפוס ובאמצעותו ניתן לוודא שלא חלו שגיאות בשלב העברת הקבצים לדפוס בעיקר לבדוק שלא נעלם משהו אין "over print" ניסתר, אישור העתק השמש מהווה הסכמה להמשך תהליך הדפוס בין המזמין לבין הלקוח, אך אינו מהווה אישור לגווני ההדפסה, אלו יאושרו רק על ידי עותק דיגיטלי או על ידי מדפסת איכותית ומכויילת כמו אייריס(כמעט ולא קיימת בשוק) או מדפסת אפסון איכותית או אינדיגו, ריקו ודומיהן.

Imposition - אימפוזיציה

כאשר מפיקים חוברת או ספר, המיועדים לכריכה מסוג מסוים, ממוקמים דפי המוצר הסופי על פני שטח הגיליון בצורה המאפשרת בשלב מאוחר יותר את איגודם וכריכתם על פי סדר נדרש.
סידור העמודים על פני הגיליון נקרא אימפוזיציה.

קונטרס

קבוצת הדפים, מחברת הנוצרת מקיפול של גיליון מודפס לקראת שלב הכריכה.
ספרים, חוברות, יומנים וכדומה מורכבים ממספר קונטרסים המתאגדים יחדיו לכריכה.

שדרה

בחוברות, ספרים או יומנים: החלק של הכריכה המחבר בין חזית לגב העטיפה החיצונית.
זהו החלק הנראה לעין כאשר ספר עומד בין ספרים אחרים בספרייה.

מבלט/שטנץ

סכין מיוחד שנבנה על פי צורה, בעזרתו חותכים את החומר המודפס בצורה נדרשת. הסכין נבנית בדרך כלל  בתוך בסיס עשוי עץ, לפי קו המתאר של האזור שאמור להיחתך.

הבלטה

בתהליך ההבלטה עושים שימוש על מנת להבליט מעל פני שטח הנייר אלמנט של עיצוב גרפי מודפס או שלא מודפס.הבלטה של אלמנט מודפס נקראת "הבלטה" להבדיל מהבלטת שטח ללא הדפס המכונה "הבלטה עיוורת) בכדי לבצע הבלטה מייצרים גלופה הבנויה מ-2 חלקים זכר ונקבה על פי האלמנט הגרפי אותו מעוניינים להבליט. על ידי העברת הנייר/מצע בין 2 חלקי הגלופה והפעלת לחץ, המצע מקבל הבלטה מצידו האחד ושקע מצידו השני. ככל שהנייר עבה יותר  או רך יותר מתקבלת הבלטה נאה יותר, כמעט ולא ניתן ליצור אפקט של הבלטה ושקע בנייר דק.  בשפת בעלי המקצוע זה נקרא "דפיקת שטנץ".

הבלטה עיוורת

תת מושג של הבלטת שטח על גבי מוצר הדפוס, באמצעות גלופה של האלמנט הגרפי המובלט, באזור שאין עליו הדפסה.

הטבעת חום

כאשר מעוניינים במראה מתכתי בגוון  כסף, זהב או ברונזה, או כל גוון אחר (קיימים המון גוונים) מבוצע תהליך ההטבעה תוך כדי לחיצת גלופה/שטנץ אל הנייר/מצע כאשר הגלופה מחוממת לטמפרטורה גבוהה (סביב  מעלות צלזיוס) הגלופה נלחצת אל פני החומר המתכתי המכונה "פויל" וכתוצאה מהחום הגבוה הפויל משחרר את צורת ההטבעה אל המצע ומדביק אותו הייטב.

למינציה

ציפוי של מוצר דפוס, (בדרך  כלל נייר) בחומר פולימרי/פלסטי בגימור מט או מבריק, החומר דק מאד ולא מעניק כל קשיחות או עובי לנייר - בניגוד למה שחושבים רבים.
קיים בגימור מבריק (זול יותר) או מט (מעט יותר יקר, לא משמעותי).

קפסולציה

ציפוי פלסטי דו צדדי בדומה ללמינציה אך בעובי משמעותי יותר, העובי נמדד במ"מ. עוביים מקובלים הינם:0.3 מ"מ, 0.5, 0.75 ואפילו 1 מ"מ.

 לכה ורניש

שכבת הגנה באמצעות לכה שקופה. מבוצעת במהלך תהליך ההדפסה.

לכה UV סלקטיבית

לכה המשמשת להשבחה ויזואלית של מוצרי דפוס יוקרתיים. מצפה אזורים סלקטיביים מהעבודה ובכך מבליטה אותם. בדרך כלל תהיה מבריקה ושאר השטח יהיה בגימור מט. במרבית המקרים תצופה העבודה בלמינציה מט והאלמנטים הנבחרים יכוסו בלכה מבריקה. ישנם לקוחות שיידרשו שהלכה הסלקטיבית תהיה עבה במיוחד ובולטת, דבר שידרוש יישום הלכה מספר פעמים לקבלת עובי אותו נית לחוש בקצות האצבעות.

אלף ראשון

אלף הגיליונות המודפסים הראשונים בכל הדפסה. מחיר הדפסתם כולל את כל השלבים המקדימים להדפסה: פלטות, רחיצת המכונה וכיוונים.

אלף רץ  או אלף נוסף

כל כמות של אלף הדפסות נוספות באותה הרצה של האלף הראשונים. מחיר הדפסתם זול יותר מאשר האלף הראשונים כיוון שאינם כוללים את הגלופות ולמעשה התשלום הנוסף ניגבה רק על הנייר וזמן העבודה.

גדלי נייר או גודל נייר

גיליון

גיליון הוא שם משפחה למידת הנייר הגדולה ביותר המיועדת להדפסה במכונות דפוס אופסט. ישנם גדלים שונים של גיליונות נייר המסופקים על ידי ספקי הנייר:
70/100 ס"מ גליון גדול -  63/95 ס"מ גליון קטן   - או  64/90 ס"מ  -  או 57/89 ס"מ.
גודל הגיליון ייבחר בהתאמה למיקום העבודה על פני הגיליון, על מנת לחסוך בעלויות.

חצי גיליון סטנדרטי

50/70 ס"מ

רבע גיליון

35/50 ס"מ

A5

148/210 מ"מ

A4

297/210 מ"מ

A3

297/420 מ"מ

B4 

250/353 מ"מ

B5

176/250 מ"מ

Letter

21.59/279 מ"מ

Tabloid

279.4/431.8 מ"מ

בריסטול אמריקאי

סוג של נייר קשיח ואיכותי. משמש להדפסות בהן נדרש נייר בעובי עבה במיוחד. צידו האחד חלק יותר מהשני. משמש כבסיס ללוח שנה או כמצע לאריזות קטנות.

דובלקס

סוג של נייר קרטון. הוא קשיח יותר מהבריסטול האמריקאי. בצידו האחד הוא מבריק ועליו מדפיסים. צידו השני נקרא גב, עליו לא מדפיסים.
ישנו דובלקס עם גב בגוון לבן וישנו דובלקס עם גב בגוון אפור.

כריכה קשה/תפירה

ספרים ויומנים בדרך כלל נכרכים בכריכה קשה באמצעות תפירה.
מספר גיליונות מקופלים ותפורים זה לזה. עטיפת הספר או היומן מודפסת על תדביק שהוא נייר כרומו בעובי לא עבה במיוחד, עליו נוהגים לעשות ציפוי של למינציה והוא מודבק על קרטון קשיח.

כריכה רכה /כריכת חום/כריכה חמה

חוברות, קטלוגים, מגזינים, מחברות, ספרים ויומנים יכולים להכרך בכריכה רכה. מספר גיליונות מקופלים מודבקים באמצעות דבק חם וגמיש. עטיפת המוצר מודפסת על נייר בעובי מומלץ של 250 גר` ומעלה ויכולה לקבל ציפוי למינציה על מנת להשביח אותה.
כריכה רכה זולה יותר מכריכה קשה, כיוון שנעשה בה שימוש בחומרים ובתהליכים מורכבים פחות. כריכה רכה מודרנית וחזקה במיוחד נקראת כריכת PUR ופרוש הדבר שנעשה שימוש בדבקים חזקי במיוחד עד כדי כך שלא ניתן לתלוש את הדפים לאחר הביצוע.

כריכת סיכות

כל חוברת, מגזין, קטלוג, מחברת ופרוספקט המכילים  8 עמודים ומעלה ניתנים להידוק בכריכת סיכות. הכריכה מבוצעת באמצעות שתי סיכות  או יותר המשודכות בשדרתהחוברת. כריכת סיכות אפשרית עעל כ-48 עמודים במשקל 80/90 גרם, משקלים גדולים יותר או מספר עמודים רב יותר, יש לשקול כריכה רכה בדבק חם. כריכת PUR מומלצת לדפים עבים במיוחד ונייר כרומו כיוון שנייר כרומו אינו נדבק הייטב בדבק חם סטנדרטי המכונה EVA.

כריכת סיכות אומגה

כריכת סיכות באמצעות סיכות שצורתם אומגה ולהן בליטה חלולה החורגת משטח מוצר הדפוס. כך ניתן לתייק את מוצר הדפוס בקלסר מבלי לחורר בחוברת  חורים. חוברות בכריכת סיכות אומגה מושחלות בדרך כלל על 2 פסי מתכת הנתונים בתוך מגירה, כיום השימוש בהן נעשה דליל ביותר וכמעט ואין להן דורש.

כריכת ספירלת מתכת/ספירלה פלסטיק

כל חוברת, ספר, קטלוג, יומן, מחברת וכדומה אשר מורכבים מדפים בודדים יכולים להיות משודכים בכריכת ספירלה.
כל דף מחורר בחלקו הפנימי, הדפים נאספים על פי סדר הופעתם והם מחוברים באמצעות סליל מתכתי. ניתן לבחור ספירלה מתכת בגוונים שונים (לרוב כסף, שחור או לבן) או ספירלה מפלסטיק בצבעים שונים. לעמידות לאורך זמן מומלץ לכרוך בכריכת מתכת, חזקה יותר ועמידה לאורך שנים. מומלץ לבקש ספירלת מתכת מתוצרות אירופיות אשר עשויות מתכת בלתי מחלידה ומצופות בצע מגן ברמה גבוהה ביותר. ספירלות מהמזרח הרחוק אינן מצטיינות בעמידות לאורך שנים (למרות שיש יוצאים מהכלל) אך הן יותר זולות וישנם בתי דפוס המבכרים שימוש בהן בגלל הבעלויות הנמוכות.

שאלות נוספות?

צוות המומחים שלנו יישמח לענות על כל שאלהֿ
ניתן להתקשר טלפונית 04-6882830
או לשלוח מייל: sherut@deprint.co.il  או mail@deprint.co.il